רפידות בלמים לרכב/דסקיות בלמים

רפידות בלמים נמצאות משני צידי צלחת הבילוםכשאנו לוחצים על בלמים, בוכנות הידראוליות לוחצות אותן משני צידיהן עד לעצירת הרכב .

הסרטונים הבאים מציגים בפשטות כיצד רפידות בלמים בנויות וכיצד הן פועלות.


רפידות בלמים

אורח החיים של רפידות בלמים תלוי באיכותן, אופן הנהיגה של הנהג ובמקום הנהיגה – מחוץ או בתוך העיר רכב הנוסע הרבה מחוץ לעיר מטבע הדברים בולם פחות שעומד יותר ברמזורים עם הרבה התחלות נסיעה, רכב הנוסע רק בתוך העיר בלמיו יישחקו מהר יותר. 

 רפידות בלמים עלויות

סט רפידות בלמים מגיע באריזה של 4 רפידות עבור זוג גלגלים, קדמי או אחורי.
מחיר סט רפידות נע מ 70 - 150 ₪ לתוצרת הזולה.
ועד אפילו ל 400 ₪ לסט מהסוגים המשובחים.
רפידות בלמים אצל יבואני הרכב עולות אף יותר

יצרני רפידות בלמים

קיימים בשוק יצרנים רבים של רפידות בלמים המשווקים רפידות לרכב ברמות איכות שונות היצרנים המוכרים והטובים שמייצרים גם עבור יצרני הרכב את הרפידות המקוריות הם LUCAS , ATE ו TRW הרפידות מתוצרתן הן המשובחות יותר.

רפידות בלמים של שאר של יצרנים משובחות פחות ועולות פחות. הסוג הוא אחיד כולם משתמשים באותו חומר העמיד בטמפרטורות גבוהות. רפידות משובחות מחזיקות מעמד זמן רב, החומר רך ואינו גורם לצפצופים בזמן בלימה.


ממה עשויות רפידות בלמים

רפידות בלמים היו עשויות בעבר מאזבסט מה שגרם למניעת שחיקה, מאחר והאזבסט התגלה כחומר מסרטן ולכן חל איסור על שימוש בחומר בתהליך הייצור עשוית כיום רפידות בלמים מחומרים להם בלאי מוגבר. 

כיום יש צורך להחליף או לחרוט צלחות בלמים בזמן שמחליפים רפידות בלמים. כיום עשויות רפידות בלמים מבסיס מתכת לו מודבק חומר עם מקדם חיכוך גבוהה העומד בתנאי חום גבוהים מאוד. 

רפידות בלמים מורכבות מחומרים מסוג speed band או חומרים מסוג fiber speed band הם חומרים ארוגים והחומרים מסוג fiber הם תערובת כבושה של חומרים אורגנים. 

כמעט בכל המכוניות כיום מערכת הבלמים בנויה רפידות בלמים וכן צלחות בלמים בגלגלים קדמיים ותופי בלימה או \ ו נעליים בגלגלים האחוריים.