שמן גיר

שמן גיר - גיר רגיל \ גיר רובוטי 
בגיר רגיל לרוב משתמשים בשמן גיר בדרגת צמיגות 75W80 היום מומלץ להכניס שמנים סינטטיים במקום המינרלים, בעבר הצמיגות המקובלת הייתה W90. ככל שצמיגות נשארת קבועה על מנעד רחב יותר של טמפרטורה השמן משובח יותר.

הסיבה היא כי שמן גיר הוא שכבת מגן לחלקי הגיר ככל ששכבת מגו זו תישמר גם בטמפרטורות גבוהות יצליח שמן גיר לסוך ולהפריד בין החלקים השונים.

מה ההבדל בין שמן גיר משובח לבין שמן גיר בעל רמה ירודה ?

ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר, שמן גיר משובח יותיר שכבת סיכה על החלקים גם בטמפרטורות גבוהות. במצבי קיצון שמן גיר בעל איכות ירודה יפסיק להיות שכבת מגן והחיכוך ייגרום נזק רב. 
שמנים סינטטיים בדרגת 75W80 דלילים יותר ומאפשרים העברת הילוכים חלקה יותר.


דגש שימוש - שמן גיר רובוטי

לעיתים שמן גיר מיוחד של היצרן הוא היחיד הטוב לשימוש מאחר ומשתמשים בשמן בכדי להפעיל את הרובוט.


שמן גיר אוטומטי

שמן גיר אוטומטי .DOT1,2 מינרלי. היום משתמשים בסינטטי DOT3 בחלק אחר משתמשים בשמנים ייעודיים לפי הוראות יצרן, למשל בגירים רציפים של וולבו, וולקסוואגן חובה להשתמש בשמנים הייעודיים שימוש בשמנים אחרים. אם בטעות מערבבים פעולת הגיר משתבשת מאוד.

האם ככלל יש להחליף שמן גיר אוטומטי ?

הוראות יצרן קובעות כי אין להחליף שמן גיר אוטומטי וכי הוא משמש לכל חיי הרכב אך יש ושמן גיר אוטומטי נהיה שחור במקרה כזה אין זו תוצאה של לכלוך אלא של בליה.

בליה של דיסקיות חיכוך בתוך הגיר וכן של מצמד לרכב.

המלצתנו לבצע החלפה זו במוסך על ידי מכשיר המתחבר אל צינורות קירור שמן גיר כך שההחלפה תתבצע תוך כדי עבודת המנוע פעולה זו יעילה לאין שיעור מהחלפה בלבד של השמן.

יצרניות שמן גיר

לכל מי שמתעניין כדאי להשתמש בשמנים יקרים של חברות ידועות – total eurol ו elf לא להתפתות לשמנים של חברות לא מוכרות.