גיר רובוטי

בעמוד זה תוכלו למצוא בדף שרטוטים, תשובות לשאלות על גיר רובוטי ומידע וידע רב נוסף.

איך עובד גיר רובוטי?
גיר רובוטי זהה לגיר רגיל, רק שהוא חסר מוט הילוכים ודוושת מצמד. גיר רובוטי מחליף את הילוכיו באמצעות מנועים חשמליים המקבלים פקודות ממחשב גיר רובוטי. במכוניות כדוגמת פורד ופיאט, פיג'ו וסיטרואן חדשות נמצא שני מנועים חשמליים והמצמד מופעל על ידי מערכת הידראולית, במכוניות אחרות כדוגמת סיטרואן C3 נמצא שלושה מנועים חשמליים כך שלכל אחד מן המנועים של גיר רובוטי יש תפקיד: האחד אחראי על המזלג שמפעיל מצמד לרכב השני עושה את הפעולה של תנועת מוט ההילוכים במהלך NEUTRAL. והשלישי משלב מוט גיר רובוטי להילוכים השונים.

השוואה בין גיר אוטומטי גיר רציף וכן גיר רובוטי 
עד לפני זמן לא רב היינו רגילים שגיר איננו מכני - רגיל, הוא גיר אוטומטי, היום בקטגוריה של גיר אוטומטי נכנסים שלושה סוגי גירים המחליפים באופן אוטומטי את ההילוכים הראשון: גיר אוטומטי מסורתי העובד באמצעות ממיר מומנט ומערכות פלנטריות הטבולות בשמן הידראולי באמצעותו מתבצעת העברת ההילוכים באופן אוטומטי.
גיר אוטומטי שני שאנו מכירים הוא גיר רציף, פועל באמצעות שני גלגלים שקוטרם משתנה, ורצועה קונית ביניהם, בשל השינוי בקוטר הגלגלים נוצר מצב שמהירות הגלגל המונע משתנה. הגלגל המונע בגיר מחובר לגלגלים המסיעים את הרכב.

הסוג השלישי גיר רובוטי הזהה לחלוטין לגיר מכני רגיל - ראו הסבר למעלה השימוש בגיר רובוטי בהשוואה לגיר אוטומטי גורם לחיסכון בדלק מאחר וגיר רובוטי הוא גיר רגיל !עלויות האחזקה נמוכות בהרבה, גיר רובוטי הוא אמין יותר,ובשל העובדה כי ניהול פעולת המנועים נעשית על ידי מחשב, העברת ההילוכים נעשית באופן חלק ונעים כמו בגיר אוטומטי. גיר רובוטי כפול עם מצמד כפול DSG מבית פולקסוואגן גיר רובוטי DSG הוא גיר כפול בעל 7 הילוכים קדמיים ושני מצמדים, מופעל על ידי מחשב.בשל שתי המערכות העברת ההילוכים חלקה ממש כמו גיר אוטומטי. עובד כבר מספר שנים גם במשאיות, מביא לחיסכון רב בדלק,אמין מאוד והתנהגות על הכביש מאוד נעימה - העברת ההילוכים חלקה ונעימה.

תיקון גיר רובוטי עד כה אין אפשרות לתקן את מערכות ההפעלה של גיר רובוטי, כאשר הוא מתקלקל יש צורך להחליף רכיבים שעלותם אלפי שקלים. ניתן לקנות את החלק המקורי אצל יבואן הרכב ולהחליפו במוסך או לקנות גיר רובוטי מפירוק, בשני המקרים זהו איננו תיקון זול.

שימו לב !מערכת חשמלית של גיר רובוטי מאוד רגישה למתח מצבר לרכב ולכן חשוב מאוד שמצבר לרכב ומערכת הטעינה יהיו במצב תקין ומתח מצבר לרכב לא ירד מתחת למתח הרצויו במקרים קיצוניים שמתח המצבר נמוך מדי המערכת מפסיקה לתפקד ואף מונעת התנעה של הרכב.