תקלה בהפעלת מזגן לרכב סיטרואן C4 פיקאסו

ישראל היא ארץ ממוזגת מוגדרת כבעלת אקלים סובטרופי או כבעלת מזג ים תיכוני. שינויי האקלים המורגשים בשני העשורים האחרונים בעולם חידדו את מצב רוחו המתחמם וכך את חיוניותן של מערכות מיזוג אוויר לרכב. שאלה זו עליה ענינו בפורום הטכני של קארספורום לכאורה מלמדת על היפוך עולמות גם במערכות מיזוג אוויר לרכב אך לשמחתנו עדיין לא כך הדבר. ובכן שמעו היה יום קיץ חם, טיפסו המעלות על מעלות שאינן נגמרות בדרכן אל השמש, לתומו פתח בעל הרכב את המזגן על קירור בדרגתו החזקה ביותר, לחץ על כפתור הסירקולציה הפנימית וכך השיב לו מזגנו, פתחי האיורור של סיטרואן C4 פיקאסו נחצו והשיבו אויר בטמפרטורות שונות שני הפתחים המרכזיים- הימני והשמאלי והפתחים הקיצוניים ימין ושמאל - ראו תמונה.

הימניים סיפקו אויר קר וממוזג כראוי לקיץ והשמאליים אויר חם שרק בימיו הקרים של החורף זוכה להכרה הראויה לו. מהי תופעה זו? מערכת מיזוג אויר לרכב סיטרואן C4 פיקאסו מווסתת את הטמפרטורה ברכב על ידי מזיגה בין אויר קר לחם.

שיעור העירוב בין סוגי האוויר השונים נעשה באמצעות דלת המאפשרת את כניסת האויר הקר והחם. הטמפרטורה ועוצמת המיזוג הנקבעת על ידינו היא הקובעת את שיעור פתיחתה המדויק של הדלת. הפתיחה נעשית על ידי מנוע צעדים.

כפי הנראה במקרה זה נתקעה הדלת ללא יכולת למלא במדויק אחר הבקשה של הנהג.מצב זה קורה בדרך כלל כאשר המנוע לדלת נשחק. סיבות נוספות שעשויות לגרום למצב זה:

1. נתק מכני בין המנוע והדלת.
2. נתק חשמלי בין מחשב בקרת אקלים למנוע צעדים.
3. דלת תפוסה.